Ukázka z knihy - 1. kapitola

V České republice se, dle statistik, každý rok prodá téměř 50% nemovitostí bez účasti realitních kanceláří. Existuje tedy 50% všech majitelů nemovitostí, kteří v daný rok svoji nemovitost prodávají a nevyužijí přitom služeb realitních makléřů nebo realitních kanceláří. Jestli to je pravda nebo není, to si ještě řekneme. Ale budu vycházet z této statistiky pro následující řádky.

50 % je smutné číslo, alespoň pro většinu makléřů a realitek. 50 % byznysu jim utíká mezi prsty někam na druhý břeh, kde tuto polovinu realitního trhu uloví mimo jiné i servery typu bezrealitky.cz, bazos.cz, annonce.cz, o kterých ještě také budeme mluvit.

Nedokážu si představit, že by podobné číslo existovalo ve zdravotnictví. To by asi naše populace vymírala rychleji. A přitom také existují skvělí lékaři, dobří lékaři, ale je známo nemálo případů těch velmi špatných lékařů. (No dobře, není to úplně to samé) ☺

Čím je to způsobeno?

Odpověď je snadná, je to povědomím veřejnosti o kvalitě služeb realitních makléřů a kanceláří.

Dlouhá léta je u nás nastaven trend negativního náhledu na práci makléřů a realitek. Jejich služby jsou prezentovány v médiích jako nekvalitní, neprofesionální a někdy až podvodné.

Upřímně říkám, že jsem si vědom toho, že ne všichni makléři a ne všechny realitky fungují skvěle. Jsem si vědom i toho, že k práci v realitách dnes potřebujete 1000 Kč na živnostenský list a maturitní vysvědčení nebo jen výuční list. A to je prostě z mého pohledu “hrůůůzně” málo.

Lidé, kteří pracují se zákony, se stavebními předpisy, regulativy a hlavně s milióny korun svých klientů, by !sakra! měli být lépe proškolení a prověření a jejich dovednosti a znalosti by měly být pravidelně kontrolované.

Za celou svoji realitní kariéru, která začala koncem roku 2002, jsem se bavil se spoustou realitních makléřů i majitelů realitních kanceláří.

Asi jsem měl štěstí, že většina z nich byla kvalitních, své práci rozuměli, dělali a dělají ji poctivě a pečlivě s cílem nadchnout klienta svou maximální péčí.

Pak jsem se ale popravdě setkal i se spoustou lidí, kteří si lehkovážně myslí, že reality může opravdu dělat každý, vletí do toho kolotoče a až po několika měsících zjistí, že ono to zase tak jednoduché není.

A takový typ člověka za sebou právě z 90 % zanechá tu největší možnou spoušť, kterou následně veřejnost i média vnímají velmi negativně. Logicky!!!

Koupit KNIHU nyníod 150 Kč

V tomto ohledu se možná blýská na lepší časy, neboť je připravován zákon, který by znalosti a odbornost každého realitního makléře nejdříve prověřil, a až pak by jej vydal napospas neúprosnému realitnímu trhu. Ale ještě ho nemáme, počítá se s ním, tuším, někdy v průběhu roku 2017. Jestli se někde zase něco nezvrtne...

V tuto chvíli máme tedy dvě možnosti. Buď prodávat či pronajímat sami nebo najít kvalitního realitního makléře. A jak najít kvalitního makléře píšu ve svém PDF booku, který si můžete ZDARMA stáhnout na mých webových stránkách.

Víte ale, co to takový realitní trh vlastně je a jak funguje? Napíšu to velmi jednoduše, protože složitě to umí říct každý.

“Trhu” se v ekonomice říká prostor, kde dochází ke směně „statků“ a peněz. (To není ze mě, to je Wikipedie ☺) Dokud neexistovaly peníze, obchodovalo se tzv. „bartrovým“ způsobem, nebo se vyměňovaly komodity, či služby, které byly dostupné.

Realitní trh je v obecné rovině velmi podobný každému jinému trhu. Ať už se jedná o mezibankovní trh, trh s obilím, s ropou, s elektronikou nebo s potravinami, ale třeba i trh práce.

Základní teorií mikroekonomie je vztah mezi nabídkou a poptávkou na trhu. Vždy na jedné straně musí vzniknout poptávka, aby na druhé straně mohla koketovat s nabídkou a obráceně.

A jinak tomu není ani v realitách. Prvních deset let tohoto století nám ukázalo protipóly, jaké mezi nabídkou a poptávkou v realitách mohou nastat během několika málo let na jednom trhu.

V roce 2000 – 2007 byla větší poptávka než nabídka. Říká se tomu trh prodávajícího.

V oběhu byl dostatek volných peněz, hlavně z restitucí nebo i z podnikání v „raném českém kapitalismu“ 90. let, ale i banky lidem půjčovaly téměř jen na „dobrý den“.

S nástupem „celosvětové finanční krize“ zaviněné zejména hypoteční krizí v USA (Ameriko, děkujeme) v roce 2008, se situace během pár měsíců dramaticky obrátila a z trhu prodávajícího se najednou stal trh kupujícího. Nabídka převýšila poptávku a ceny se začaly pomalu vracet k reálu a tato situace trvá dodnes.

A věřte mi, že zejména prodávající to ještě dodnes úplně nepřenesli přes srdce.

Ale v každém případě tím chci říct, že ať už zde máme jakýkoliv trh, vždy pokud má dojít k obchodu, musí se setkat NABÍDKA S POPTÁVKOU. Bez nich k obchodu nedojde.

Máte-li tedy nemovitost, ať už je to pozemek, zahrada, pole, rodinný nebo bytový dům, či byt v družstevním nebo osobním vlastnictví a chcete tuto nemovitost prodat: máte nabídku! A k té je třeba usilovně hledat poptávku.

V devadesátých letech i začátkem současného století platilo rčení, že
každá nemovitost má svého kupce. Nemovitosti se kupovaly i jen jako investice nebo lidé pouze ukládali peníze čekajíce na zhodnocení.

Dnes tomu tak není. Stále platí, že většina nemovitostí je prodejných. Není to ale tak jednoduché jako dříve a už vůbec nestojí fronty zájemců před dveřmi prodávajících.

Poptávka po nemovitostech se enormně zmenšila, což vedlo logicky ke snížení cen i k větší obezřetnosti kupujících i investorů. Dnes je opravdu třeba využívat všechny dostupné prodejní kanály, které existují.

V devadesátých letech i na začátku tohoto století stačilo vložit řádkový inzerát do Annonce a na nemovitost plachtu s nápisem Na prodej nebo K pronájmu a bylo hotovo.

Dnes využíváme mnohem více marketing, internet, fotky, video, sociální sítě i osobní kontakty, takže se naše profese může zdát jednoduchá, ale věřte mi, zas tak růžové to nemáme...

Co ale máme, je stále ten trh „rozdělený“ na dvě části. 50 % prodává přes realitní kancelář nebo makléře a 50 % prodává samo např. pouze s přispěním služeb právního zástupce.

Tak se pojďme podívat na to, jak nejdříve funguje byznys té části, která si prodává nemovitost sama. O tom, jak funguje realitní trh zevnitř, si ještě povíme podrobněji v jedné z posledních kapitol.

Koupit KNIHU nyníod 150 Kč